Perakendenin Geleceği
İnşa Ediliyor

Perakendenin Geleceği İnşa Ediliyor

Prodea olarak tekstil mağazalarından gıda market zincirlerine kadar perakendenin her alanındaki müşterilerimizin süreçlerini optimize etmek ve böylece rekabet güçlerini artırmak için çalışıyoruz. ERP, POS, Talep Tahminleme, e-commerce ve sezon öncesi planlama gibi hemen hemen tüm perakende fonksiyonlarında katma değerli uygulama ve stratejik danışmanlık hizmetleri sunuyoruz. Bu zamana kadar sektörde 30'u aşkın önemli markayla başarılı projeler yürüttük. Bugün Türkiye'de binlerce farklı noktada yer alan mağazalarımızda çözümlerimiz koşuyor. İş ortaklarımız ve sektör danışmanlarımızla beraber perakende sektörünün IT ihtiyaçlarını uçtan uca karşılıyoruz. Geleceği, projelerimizde uzun yol arkadaşımız olan müşterilerimizle beraber inşa ediyoruz. Peki, şimdiye kadar neler yaptık ve hali hazırda neler yapıyoruz?

 • Geçen zamanda projelerimizden doğan karşılaşmalar sayesinde Türkiye'de ve yurtdışında önemli başarılara sahip olmuş çözüm sağlayıcılarıyla, sektör danışmaları ile bir işbirliği ağı ve iş ortaklıkları geliştirdik.
 • 10 yılı geçen perakende deneyimimiz boyunca sektörel etkinliklerin içerisinde yer aldık, sponsorluklar sağladık.
 • Bugün projelerimizde merchandise planlama, talep tahminleme, nakliye planlama gibi kritik süreçlerde sektör danışmanları ile çalışıyoruz.
 • İş ortaklarımız sayesinde Türkiye’deki en iyi çözümleri müşterilerimize sunuyoruz.

Prodea Perakende Destek Birimi

Türkiye'deki tek perakende destek birimi organizasyonuna sahibiz. Müşterilerimize farklı tip anlaşmalarla hizmet verirken, sahip olduğumuz derin bilgi birikimimizle sistemlerin sürekli iyileştirilmesini, katma değerli projelerle süreçlerin geliştirilmesini ve sistem kullanımı ve kullanılabilirliğinin arttırılmasını sağlıyoruz.

Perakende sektörüne yönelik SAP temelli çözümlerimiz hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için linke tıklayıp faydalı dokümanı indirebilirsiniz.

Faydalı Doküman

SAP ve Perakende

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de perakende sektörü reel sektörün önünde büyümeye devam ediyor. Gelişmekte olan ülkelerde organize perakendenin pazar payı hala gelişmiş olan ülkelere göre düşük seviyelerde. Ancak bu durum hızla değişiyor. Bugün, mobil uygulamalar üzerinden gerçekleştirilen satışlar internet satışlarını yakaladı ve hatta geçmeye başladı. Perakendeciler her geçen gün farklı kanallar yaratarak müşterilerine dokunmaya çalışıyor. Değişen müşteri profili ve davranış şekilleri, satış operasyonlarının daha müşteri merkezli senaryolarla çalışılmasını gerektiriyor. Mağazalar, markaların müşterileriyle iletişim kurduğu sosyal ortamlar haline geliyor. Mağaza içi teknolojilerin ve uygulamaların her geçen gün geliştiğini ve perakendecilerin bu alanlara yatırım yaptıklarını gözlemleyebiliyoruz.

Büyüyen ve iş süreçleri karmaşıklaşan perakendecilerin bu denklemde dijitalleşmesi ve bütünleşik yönetim sistemlerine geçmesi artık altyapısal bir konu ve bir zorunluluk.
Dünyadaki tüm büyük perakendecilerin başarı hikayelerinin arkasında çok iyi kurumsal sistemler yatıyor. Yetersiz sistemler, perakendeciler için doğru stratejik kararları alamama, yok satma, müşteri kaybı, yüksek maliyetli tedarik ve lojistik operasyonlar, yüksek stok tutma yatırımı ve kayıp/çalıntı gibi olumsuz sonuçlara yol açıyor.

SAP Perakende
Çözüm Ailesi

İşletmelere uzun vadeli fayda sağlayacak bir dijital dönüşüm sürecinin işletilebilmesi ancak bütüncül çözümlerle mümkün olabiliyor. Oldukça dinamik, iş yükü fazla, insan ve hizmet üretme odaklı bir sektör olan perakende sektörü içinde tüm bileşenlerin doğru planlandığı çözümlerle bir dijital dönüşüm süreci planlamak oldukça önemli.

SAP'nin Perakende Çözümü, sektöre özgü SAP’nin ERP çözümü olan SAP S/4HANA Retail for Merchandise Management (bir önceki ERP ürünü olan ECC versiyonundaki adı IS-Retail) ve SAP S/4HANA for Fashion and Vertical Business (Üretici olan perakendeciler için) ürünlerinin çekirdeğinde yer aldığı birçok farklı bileşenden oluşuyor. SAP Planlamadan mağaza sistemlerine kadar perakendenin hemen hemen bütün fonksiyonlarını karşılayabilecek ürün ve fonksiyon setine sahip.

SAP S/4HANA Retail for Merchandise Management

SAP S/4 Merchandising for Retail ürünü, SAP’nin perakende sektörü için geliştirdiği yeni nesil ERP çözümüdür. Sistem şu temel modüllerden oluşuyor:

 • Tedarik
 • Mali Muhasebe
 • İnsan Kaynakları
 • Stok Yönetimi
 • Depo Yönetimi
 • Mağazacılık
 • Satış Dağıtım
 • Servis ve Bakım Kalite Yönetimi

Çözüm SAP’nin gömülü (embedded) analitik işlevlere sahip “in memory” veritabanı teknolojisi olan HANA platformu üzerine inşa edilmiş durumda. HTML5 tabanlı bir geliştirme ara yüzü olan SAP fiori ile farklı cihaz ve platformlarda tekilleştirilmiş yüksek kullanıcı deneyimi sunuyor, ana veri girişinden ve ürün listelemesinden tanıtım yürütme ve fiyatına kadar perakende temel perakende süreçlerini uçtan uca destekliyor . POS noktalarının backoffice operasyonlarını ve sistemsel entegrasyonlarını yönetiyor.

SAP Hybris Commerce

Dijital dönüşüm, nesnelerin interneti gibi kavramlar giderek hayatın merkezine yerleşirken tüm sektörler akıllanmaya başladı. Perakende sektörü ise en erken akıllanan sektörlerden… Akıllı ödeme çözümlerinden kampanyalara her alanda dijitalleşen perakende sektörü, bugün fiziki mağazaların ötesine taşındı. Ürün çeşitliliği ve teşhiri bakımından müşteriye bir derya sunan internet kanalları üzerinden satış, sektörün dinamiklerini değiştirdi. Bu gelişmeler e-ticaret alanında dijital çözümlere duyulan ihtiyacı arttırdı.

SAP Hybris Commerce de SAP'nin e-ticaret çözümü olarak pek çok kolaylık sunan bir ürün. Peki, B2B ve B2C senaryolarını yöneten ve SAP’nin C4/HANA ürün ailesi altında yer alan bu çözüm neler sağlıyor?

 • Güçlü bir içerik yönetimi gerçekleştirilebiliyor.
 • ERP sistemleri ile entegre edilebiliyor.
 • Finansal süreçlerde verimlilik sağlıyor.
 • Web ara yüz tasarımları yapılabiliyor.
 • Çoklu kanallar kullanılabiliyor.
 • Uçtan uca hizmet veriyor.

SAP S/4HANA for Fashion and Vertical Business (Üretici olan perakendeciler için)

Perakende sektörü için, global ticaretin lokomotif sektörü demek yanlış olmaz. Aynı zamanda pek çok alt alanı bulunan perakende sektörü, farklı kanalları ve konseptleriyle de farklı çözümlere ihtiyaç duyan bir sektör. Eğer hem perakende hem de üretim operasyonunuz varsa ERP çözümü olarak SAP S/4HANA for Fashion konumlandırabilirsiniz. SAP S/4HANA for Fashion, SAP S/4 Merchandising for Retail’in tüm fonskiyon setini kapsıyor. Bunun yanında üretim, ileri düzey kullanılabilirlik kontrolü, sezonsallık, back order Processing, gelişmiş stok segmentasyon ve stok koruma süreçlerini içeriyor.

SAP CAR - Customer Activity Repository

SAP'nin perakende analitik katmanı olan CAR, tüm kanallar ve analitik ürünler için gerekli olan veriyi servis ediyor. Üzerinde POS sistemleri entegre bir şekilde çalışarak, POS verilerinin tutulduğu, elleçlendiği ve ERP’ye aktarıldığı POS-DM (POS Data Manager) ürünü; bir talep tahminleme motoru olan UDF - Unified Demand Foracast ve perakende datası üzerinden çalışan rapor ve on-Shelf-Avaibility gibi fonksiyonlara sahip. CAR'ın altında yer alan OPP ise tüm kanallar için kampanya tanımlamayı yönetiyor. Fiyat ve kampanyaları ilgili kanallara dağıtıyor.

SAP Merchandise Planning ve Assortment Planning

SAP'nin sezon öncesi planlama ürünleri olan, SAP Merchandise Planning ve SAP Assortment Planning, SAP CAR ile entegre çalışıyor. Merchandise Planning, planlamayı mal grubu seviyesine kadar indiriyor. Assortment Planning ise Asorti seviyesine kadar planlamayı gerçekleştiriyor.

SAP Allocation Management

Allocation ve Replenishment senaryolarını analitik temelli araçlarla destekleyen, kısıt yönetimini daha detaylı olarak gerçekleştiren sezon için planlama ürünü. Sezonsal satış hedeflerini tutturmak için mağazaların sezonsal planlamaları çok iyi yapmaları oldukça önemli. Aynı zamanda yeni ürünlerin mağazalara dağıtımı planlanırken mağazaların satış performansı da göz önüne alınmalı. İşte, SAP Allocation Management, her mağaza için yeni bir planlama senaryosu üretebiliyor.

SAP PMR - Promotion Management for Retail

Promosyon ve kampanyalar perakende sektöründe satış ve pazarlamanın olmazsa olmaz unsurlarıdır. İndirim kampanyalarının, ilgi çekici pazarlama faaliyetlerinin yanı sıra ürünlerin tanıtıldığı, indirim ve yeniliklerin duyurulduğu insert çalışmaları da bu unsurların ana temasını oluşturuyor. SAP PMR de gelişmiş promosyon planlama ve yönetim ürünü olarak perakende sektöründe özel bir çözüm sunuyor. Bu çözüm, gelişmiş print modülü fonksiyonlarıyla 3. parti yazılımlarla entegre insert gibi çıktıların yönetilmesini sağlıyor.

SAP Hybris Marketing (Cloud versiyonu C4/HANA - Marketing Cloud)

Allocation ve Replenishment senaryolarını analitik temelli araçlarla destekleyen, kısıt yönetimini daha detaylı olarak gerçekleştiren sezon için planlama ürünü. Sezonsal satış hedeflerini tutturmak için mağazaların sezonsal planlamaları çok iyi yapmaları oldukça önemli. Aynı zamanda yeni ürünlerin mağazalara dağıtımı planlanırken mağazaların satış performansı da göz önüne alınmalı. İşte, SAP Allocation Management, her mağaza için yeni bir planlama senaryosu üretebiliyor.

Blog

SAP Standart CDS Views Kullanımı

SAP Standart CDS ViewsSAP’nin Veri Tanımlama Dili (Core Data Services- CDS) kullanarak oluşturduğu önceden tanımlanmış veri...

Devamını Oku

SAP EPPM Çözümü ile Tüm Proje Süreçlerinizi Kolaylıkla Yönetebilirsiniz!

SAP Kurumsal Portföy ve Proje Yönetimi (SAP EPPM), şirket genelinde yürütülen tüm projelerinin planlanması, önceliklendirilmesi ve analiz...

Devamını Oku

E-İrsaliye: Daha Az Risk Daha Verimli Zaman

Prodea, e-irsaliye süreçlerinin devreye alınması için, özel entegratör ile SAP arasında entegrasyon sağlıyor. Böylelikle şirketler için...

Devamını Oku

“Değişimin Gücünden İlham Alıyoruz”

Prodea olarak, iş dünyasının ihtiyaçlarının devamlı olarak değiştiğini biliyor ve değişimin bir fırsat olduğuna inanan firmalara hizmet götürüyoruz. Müşterilerimizin ihtiyaçlarına uygun çözümleri geliştirip kabul görmüş standartlara kalibre ediyoruz. Müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik tüm SAP modüllerindeki uzman danışmanlarımız ile birlikte uçtan uca SAP çözümleri sunmaktayız.